BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Süleyman Doğan
Yayınlanma: 02 Aralık 2012

suleyman doganApê Musa

 

Süleyman Doğan

 

Sayın İsmail Beşikçi Hoca’nın Apê Musa hakkında anlattığı dönemde ben de bulundum. Bahsedilen isimlerin çoğunu tanırım. Hatta İstanbul’da HEP (Halkın Emek Partisi) örgütlemesi için yapılan ilk dar bir görüşmede Sirkeci garındaki Restorantta beraberce yediğimiz yemekte sanırsam 8 kişilik bir guruptuk. Ben İbrahim Gürbüz’ü ilk olarak orada şahsen tanıdım. Bu bağlamda emeklerini bilirim.

 

İsmail Hoca bu konuyu gündeme getirdiğine göre önemli olması gerek. Bu bahsi geçen kitabı okumadım. Fakat artık biz geçmişte yaşanan bazı alışkanlıkları ve haksızlıkları da kendi içimizde net bir biçimde ortaya koymanın zamanı geldiğini düşünüyorum. Herkes bildiğini ve gördüğünü açık bir yüreklilikle ortaya koymalı.

 

Söz konusu dönem gerçekten oldukça zor bir dönemdi. Hoca; “İbrahim çocuğunu oyun parkına götüremediğini” yazıyor. Doğrudur. Hiç olmazsa İbrahim’in çocuğu dedesi tarafından parka oynamaya götürürmüş. Bizde dede olmadığı için bizim çocuklar ilçe binalarında ağzına kadar sigara izmariti ile dolu kül tabakalarını dökerek oyunlarını oynuyordu. Bu o dönemde siyaset yapan tüm insanların kaderiydi. Hatta o dönemde uzun bir süre Tuzla ve Maltepe’de parti binası yoktu. Çünkü 12 Eylülle Tuzla Pendik`e , Maltepe Kartal´a bağlanmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 1993’te bu ilçeler kuruldu. Hatta Pendik ilçesi kartal ilçesinden daha önce kuruldu. Bizim kartal ilçesinin geçici yönetiminde Pendik`te Osman Özçelik, Serhat Bucak, İsmail Hakkı, M. Ali Eren ve daha birçok isim katılmıştı, çok tartışmalı geçmişti. Üç kişi de Maltepe’den yönetim kuruluna girmişti. Kartal ilçe kongresinde ilçe başkanımız Maltepe’de oturuyordu Sayın Nusret idi. Ben de İlçe sekreterliği görevini yapmaktaydım.

Fakat Apê Musa’yı Maltepe cevizli’deki Dragos tepesinin batısındaki evine taşındıktan sonra ilk HEP kartal ilçe yöneticileri olarak yaptığımız bir Bayram ziyaretinde yakından tanıştım.

Hatta yaptığımız bu ilk ziyaretimizde en çok Apê Musa’nın dairesinin dış kapısı beni şaşırmıştı. Çelik kapının dışında bir de kafes şeklinde kapı yapmıştı. O gün oğlu da ordaydı. Musa amcanın oğlunun üzerinde, lacivert bir takım vardı. Beyaz gömleğin üzerine papyon takmıştı, bir yere gidiyordu. O bize kapıyı açtı. Hoş beşten sonra Musa amcanın oğlu ayrılıp gitti. Ben, Ömer abi, Dursun abi, Reşit abi, Nusret, Firhat beraberce gitmiştik. Hatta Reşit’e takılmıştı. Reşit abiye Hz. Muhammed üzerinde yüklendi. Dursun abi gülmüştü. O’na da “Dursun’ê min Eli’yê te jî pir pak nîne” demişti.

 

Musa amcanın morali bozuktu. Bu bozukluğunun nedenini ısrarımız üzerine açıkladı. O gece birinin orda olduğunu söyledi. Bu kişiyle yaptığı tartışmanın kendisini üzdüğünü, söyledi. Tekrar ısrarımız üzerine bu kişinin Selim Çürükkaya olduğunu açıkladı. Peki “sana ne?” dediğimizde, Apê Musa, O bana “ya Apê Musa sen ne yaptın ki biz sıfırdan başladık” diye geçmişteki mücadelemizi küçümsüyor.

 

Biz “peki sen ne dedin? Diye sorduğumuzda, Apê Musa, “Selimê min sıfırın altında eksi on bir idi, biz sıfıra getirdik, siz de oradan başladınız” dedim.

 

Ben İsmail Beşikçi’nin Sirkecideki DGM duruşmalarına zaman buldukça giderdim, ama her seferinde dayak yeyip geri geliyordum. Zaten 20 kişiden fazla yoktu. Yakın ilişkimiz Hoca ile olmadı, fakat diğer arkadaşları tanırım. Hatta İbrahim’in kaynı Kadıköy İlçe başkanı Ali Ekber’in altındaki tempra marka arabasına kadar…

 

İsmail hocanın konu ettiği Tuzla - Maltepe toplantılarını iyi bilenlerdenim. Hatta Ferudun Yazar’ın Ali Demir, Leyla Zana ve diğer milletvekilleriyle Maltepe ilçe açılışına yaptıkları ziyarette Apê Musa da geldi ve “çocuklar burnumun dibinde açılış yapıyorsunuz bana neden haber vermiyorsunuz?” diye sitemde bulundu. O zaman Maltepe bizden ayrılmıştı. Başkan Adayı da Cemil’di.Çünkü Apê Musa Kürtlerle ilgili her ne varsa katılmak isterdi.

 

Tam o dönemde Yaşar Kaya ile ilgilide bir yazısı çıkmıştı. Ferudun Yazar “Apê Musa Yaşar abiye karışma” demişti. Apê Musa “Ferudun sen sus! Bak seninle ilgili de bir yazı yazarım!” demişti. Hatta "Tu Jî pir pak ninî Feridun" diye bir de espri yapmıştı.

 

Apê Musa farklı bir kişilikti. Kürtler kendisini anlayabildi mi, hak ettiği değer verildi mi, verilmedi mi, zengin mi, fakir mi yaşadığı göz önündedir. Ölüm şekline bakıldığında çok hüzünlü ve düşündürücüdür. Çünkü biz Kürtler biri öldükten sonra ona değer veren ölüsever bir toplumuz, bu aşikar. Musa amcanın bu Farklı kişiliğini 49’lar diye bilinen Kürt aydınları arasında Canip Amca açık bir dille anlatıyor ve “bizim 49’lar arasında farklı sosyalist bilinci olan iki kişi vardı. Biri Musa Enterdi, diğeri Dr. Şıvandı” diye anlatıyordu. Hatta cezaevinde şort giyip güneşlenmesi oradaki arkadaşları tarafında beğenilmiyormuş, fakat kimse cesaret edipte Musa’ya söyleyemiyor. (Çoğu da Feodal anlayışlı. Hatta söylenilenlere ve okunanlara bakıldığında; Dr. Şivan’ın ölümünde bu kişilerden bir kaçının parmağı olduğu kesindir.) Bu ulu çınar ne hikmetse yere devrildikten sonra görülüyor. Çınarlar ayaktayken görülmeli ve görkeminden istifade edilmeli. Musa amca lafını esirgemez ve ayrıca derviş misali bir kişilikti.

Biz o dönemde partinin il ve ilçelerini ayakta tutmak için tüm zorluklara rağmen yemekli geceler düzenlerdik. Gecelere Apê Musa’yı da davet ederdik. Apê Musa yapısı gereği her konuşmasında mutlaka bir iki de muhteşem hikâyelerini anlatırdı ve konuya canlılık katardı. Atatürk’ün annesiyle ilgili hikâyesini herkes bilir. İnsanları hem güldürür ve hem de düşündürürdü. Fakat Musa amcanın bu gecelere davet edilmemesini istemeyen birçok insanla da karşı karşıya geldim. Hatta gece bekçiliği görevi verilen yetkili çingenenin babasını infaz etmesi misali “bu sarhoşu çağırmayın!” diyorlardı. Ve bunu da birilerinin adına yapıyorlardı. Veya öyle görünüyorlardı. Diyeceğim; fakat birileri bunu nasıl da oluyor görmüyordu sorusu adamın kafasına takılıyor! Bu muhtarlar neden ondan kurtulmak istiyorlardı? Biraz düşünmek gerekmiyor mu?

 

Oysa Apê Musa Bilgeliğe erişmiş derya gibi kafasıyla bazı şeyleri artık yerle bir etmişti. Verdiği yanıtlar çok felsefik doğal olarak doğaçlamalıydı. İnsanların kafalarını arkasında veya koltuk altlarına gizlediği sır gibi sakladığı o gerici geleneği yıkmış, kendisine güvenen, lafını esirgemeyen bir kişilikti. Gördüğü işkenceler, çektiği zorluklar da bir yana konulursa, zaten hep söylediği “ben altıma yaparak ölmek istemiyorum” diyordu. Kimin O’nu Jitem’e servis ettiğini kimse bilmiyor.

 

Anlatımı ve hitabı deryalığıyla bütünleşmiş, kendisine has bir üslubu vardı. Diyarbakır’da yapılan işkenceleri anlatırken “bana envayı çeşit işkence yaptılar, bu da yetmedi üstüme yüzüme gözüme işediler. Bana dediler ki arkadaşlarını söyle. Ben de dedim ki tamam, hele bir nefes alayım ben size arkadaşlarımı söyleyeyim dedim. Etrafıma toplandılar ağzımdan çıkan kelimelere bakıyorlar. Ben kendilerine sordum. Yıl kaç diye, 1963 dediler. Dedim bu yıl doğanların hepsi benim arkadaşlarım. İşkencenin dozunu git gide artırdılar” diye anlatıyordu.

Bir başka hikâyesi Ziverbey köşkünde kendisine yapılan işkencecileri anlatırken de “rütbeliler etrafımı sarmış işkence yapıyor. Bir yandan da komünist, Allahsız diyorlar. Ben yine bir müsaade istedim konuşmak için. Etrafımdakiler dinlemeye konuldu. Ben dedim bilir misiniz, Allah yeryüzüne yolladığı büyük peygamberlerini yanına çağırmış sorgu sual eylemiş. Hepsi çok dikkatlice anlatacaklarımı dinliyor.

 

Dedim Önce Musa’yı çağırmış huzuruna. Musa Allahın huzuruna çıkmış. Allah; “Ey Musa ben seni Peygamber yolladım sen halkına ne yaptın?” Musa şöyle der, efendim siz dert vermiştiniz tüm halk kırılıyordu, ben de ilacını buldum. Çok insanı sağlığına kavuşturdum. Bir takım şeyler daha söylemek ister. Allah tamam der sen insanlığa hizmet etmişsin. Gerisini anlatmaya değmez. Bunu alın cennete götürün demiş. Allah İsa’yı çağırır huzuruna. Ya İsa seni peygamber yolladım sen ne yaptın halkına? Demiş.

İsa, Allahım siz petrolü kilometrelerce yerin dibine gizlemiştiniz ben yeryüzüne çıkarıp halkın hizmetine sundum. Kıtalar yaratmıştınız motor yaptım insanları biribiriyle tanıştırdım. Allah dur yeter. Sende halka hizmet etmişsin. Bunu da alın cennete götürün demiş. Allah bu seferde Muhammedi çağırır. Ya Muhammed ben seni peygamber yolladım sen halkına ne yaptın?

Muhammed; “ya rabim ben halka Abdest almasını, beş vakit namaz kılmasını öğrettim” der demez. Allah dur der. Sen halkına hizmet etmemişsin. Bunu doğru cehenneme götürün der. Dedim, hepsi birden ayağa kalkarak bu komünisti konuşturmayın bir daha, bizim aklımızı da çelecek dediler ve başladılar dövmeye. diye anlatıyordu.

 

Apê Musa böyle bir Kişilik. Rakısını da içerdi. Küfrünü de ederdi. Her küfrü edebiyat ölçülerinde emsalsiz değerliydi ve anlamlıydı.

Son görüştüğümde sanırsam Diyarbakır’a gitmeden bir iki Hafta önceydi, “beni tehdit ediyorlar bu ara çok sık oluyor” demişti. Aslında ben Diyarbakır’a gitmek istemiyorum, durumumda müsait değil. Fakat şimdi Musa`nin burnu büyümüş” derler. Bak buraya gelmeden sabah yine biri bana telefon açtı. Hızlı hızlı nefes alarak ne anamı ne bacımı ne karımı bıraktı. Ben hiç tepki vermeden dinledim. Tam kapayacaktı dedim dur benimde iki sözüm var. Bak ben dinledim seni. Şimdi sen dinle “şayet dinciysen senin peygamberini, milliyetçiysen senin liderini, Kemalistsen dedim tık dedi kapattı. EZ APÊ We me. Onlar benim küfürlerime de dayanmaz. Evet apê Musa küfür ederdi...

Bu Grup Yorum’un bir kasetine 33 kurşun şiirini okumuştu. Bunun için dahi eleştiri hedefi olmuştu. Şimdi derdi bu Grup Yorum çaldı mı, beni Munzur’un doruklarına götürüyor. Ne var bundan bana eleştiri getiriyorlar. Belki de Apê Musa daha ziyade bizim aptallığımıza küfür ederdi.

 

Hatta eski Çakıl Gazinosunda HEP (Halkı Emek Partisi) yemeğine bilet alarak bir köşede kepini öne doğru eğen yemek ve içkisini içen sırada bir insan gibi destek sunan AHMET KAYA fark edilir. Sunucuya iletilir. O arada sunucu Aramızda AHMET KAYA var, diye bir anons yaptı. Ahmet’i sahneye davet ettiler. Ahmet sahneye çıktı ben de kürdüm, fakat Kürtçe bilmiyorum dedi. Ve "Hele hay hay..." diye bir iki mısra söyledi. Hurra Ahmet’e saldırdılar. Ortalık karıştı. Sahnede önlem alındı. Sonra Ahmet´tin şu sesi duyuldu. Yahu Gözüm Bir Mercedes almışım, onu da sağlığım için bir kaza veya başka bir şeyde beni daha iyi korur diye. Neden bana böyle yapıyorsunuz demişti. Ahmet de iyi küfür ederdi.

 

Ya Allah aşkına biz çok ilginç bir halkız. Her şey beklenilir. Bakın Ahmet Kaya’yı Sünnet düğününe çağırıp şarkı söyletecek kadar enteresan halkız. Gerisini boş verin! Bunları konuşmak veya tartışmak insanları itibarsız etmez. İtibar kazandırır. Bir bakalım o dönemde Kürtleri yönetenler veya siyasetin en doruğunda olan insanlar bir parmak kaldırmakla 10 binleri ayağa kaldıranlar, burnunda kıl aldırmayanlar bugün ne haldeler! Hatta dünyanın hiç bir yerinde bir harekette veya başka bir yerde bu kadar insan ayrılmamış. Ayrılanların çoğu da üst düzeyde olsun. Bir başka yerde olsaydı kaç örgüt kaç parti oluşurdu. Hani bizde ne oluyor? İşte bizim gerçekliliğimiz. Bu zihniyette siyaset yapmak Kürtlere mahsustur. Bu zihniyetle Apê Musa’yı anlayabilir miyiz? Onun halinde, onun o yaşlı ve bilgeliğinde ne anlarız?

 

Peki, neden üç kişi bir araya gelemiyor. Burada bir yanlışlık yok mu? Nerede bilinç, politika, siyasetçi, demokratlık, hani nerede kalmış demokrasi? Apê Musa bir aydındı, biz aydın insani pek sevmeyiz. Bu bir gerçek. Kaldı ki Apê Musa bir sosyalisti. Anlayışı gereği asi ve eğilmezdi. Bu muteber bir tavır değil Kürtler açısında. Kürtlerin bir ata sözü var "NİSKİ GİSK GÖRMEK" biz bu niskleri GİSK gördük, ne yazık ki GİSK`ler aradan kayıp gitti. Şimdi şu yapılanlar, bu insanlara sağlığında verilen değerin bir ölçütü. Bu söylediklerim İbrahim yapmış veya yapmamış anlamında değil. Bu bir vaka. Bunu tartışıp tekerrür etmemesi lazım. Ölüler konuşamaz. Fakat bizler de bildiklerimizi doğruca yazmak veya konuşmak zorundayız. Doğruyu bulmak adına.

İsmail Hoca’nın söylediği yokluk, fakirlik doğrudur. Fakat bazıları da cebinde mark, dolarlarla dolaştığı bir gerçek.

 

İstanbul iline kaç araba tahsis edilmişti. Kaç kişi partinin veya başkasının parasıyla sözüm ona siyaset yapıyordu. Kaç milyonları alıp giden oldu. Bunlar şimdi nerede, ne yapıyorlar? İnşaat firmaları, evleri, daireleri kimler aldı? Apê Musa bunları hak etmiş miydi? Bu önemli. Hoca buna neden gerek görmüş bu da düşündürücü.

2. 12. 2012
Süleyman Doğan

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

Dersim TSO Başkanı: Hükümet 10 madde için hızla adım atmalı

02.03.2015

Dersim TSO Başkanı Cengiz, hükümetin 'İç Güvenlik Paketi'ni yeniden ele almasını ve HDP ile yapılan toplantıda açıklanan 10 maddeye ilişkin adım atmasını istedi. Dersim TSO Başkanı Cengiz, hükümetin 'İç Güvenlik Paketi'ni yen
Dersim Kadın Platformu, kadın tutsaklara kart yolladı

02.03.2015

Dersimli kadınlar kadın tutsaklara 8 Mart vesilesiyle kart yolladı. İHD Dersim Şubesi Eş Başkanı Av. Bilgin, hasta tutsak Nuray Atmaca'nın acilen tedavi edilmesini istedi. Dersimli kadınlar kadın tutsaklara 8 Mart vesilesiyle kart yollad
Akpazar'daki TOKİ Konutlarının fiyatlarında İndirim Yapıldı

02.03.2015

TOKİ ile Akpazar Belde Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen 2. Etap TOKİ Projesi kapsamındaki 100 konutun sahiplerini belirlemek için düzenlenen kurada, fiyatlar yüksek bulunduğu için vatandaşlar kuraya katılmamıştı. Bunun üzeri
Dersim'de gözaltı ve tutuklamalara karşı yürüyüş

02.03.2015

DBP Gençlik Meclisi Dersim'de siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti. Eylemde gençliğe mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı. DBP Gençlik Meclisi Dersim'de siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti. Eylemde gençliğe m
Gençlik çalıştayı ön toplantısı Dersim’de yapıldı

02.03.2015

DTK ve HDK Gençlik Meclisleri çağrısı üzerine Amed’de düzenlenen 1. Ortadoğu Gençlik Konferansı’nın ön çalışması Dersim’de yapıldı. Toplantı ardından sonuç bildirgesi açıklandı. HDP, HDK, DTK, DBP, ESP, EMEP, Partizan,
Yaşar Kemal İçin-“Van Muhaciri” “Mühtedi”nin Oğlu “Kemal Sadık”

02.03.2015

Yaşar Kemal İçin-“Van Muhaciri” “Mühtedi”nin Oğlu “Kemal Sadık” “Rus’u biraz kazıyınca altından bir Tatar çıkar” diye diye bir söz varmış Rusya’da. Türk’ü de biraz kazıyınca altından bir Rum, Ermeni, Süryani
Ahmet Altan - Yaşar Kemal gitti, Dicle Nehri durdu

02.03.2015

Yaşar Kemal gitti, Dicle Nehri durdu Ahmet Altan Bazı insanlar vardır, onlar Marmara Denizi, Kız Kulesi, Ağrı Dağı, Dicle Nehri gibi hep orada, doğanın sonsuzluğunun bir parçası olarak duracak sanırsınız… Onlar akıp giden, sürek
Gerger: Eski Türkiye, bir daha dirilmeyecek tarzda çöktü

02.03.2015

Geçtiğimiz hafta sonu Almanya’nın Alt-Oberhausen ve Münster kentlerindeki Alevi dernekleri tarafından Ortadoğu ve Türkiye’deki gelişmeler, seçim süreci ve Alevilerin durumu tartışıldı. Geçtiğimiz hafta sonu Almanya’nın Alt-Obe
“3 Mart Dünya Seks İşçiliği Günü” için sorgulamalar

02.03.2015

“Etik – ahlak”; tartışmaya ve geliştirilmeye açık bir kavramdır. Bu konu “ezberle” ve “sloganla” açımlanamaz, yorumlanamaz. “3 Mart Dünya Seks İşçiliği Günü” için sorgulamalar Adil Okay SEKS İŞÇİLİĞİ Mİ SE
Adil Okay - “3 Mart Dünya Seks İşçiliği Günü” için sorgulamalar

02.03.2015

“Etik – ahlak”; tartışmaya ve geliştirilmeye açık bir kavramdır. Bu konu “ezberle” ve “sloganla” açımlanamaz, yorumlanamaz. “3 Mart Dünya Seks İşçiliği Günü” için sorgulamalar Adil Okay SEKS İŞÇİLİĞİ Mİ SE
Prof. Dr. İbrahim Ortaş - Yaşar Kemal’in Vefatı Üzerine

02.03.2015

“Kitaplarımı Okuyanlar İnsan Öldürmesin, İnsan İnsanı Sömürmesin” Önerisinde Bulunan Yaşar Kemal’in Vefatı Üzerine Prof. Dr. İbrahim Ortaş Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr İnsanlığın Nobellini Alan Yaşar Kemal
İrfan Sarı - Ağlamalarım var

02.03.2015

Ağlamalarım var İrfan Sarı Dünya boşaldı sanki haber ajanslarına Yaşar Kemal öldü diye düşünce. Bazı ölümlerin arkasından baka kalırsınız, içinizde bir “gitme” sesi duruyorken öylece. Gökyüzünün kanatları duruyor ve
Nihat Ekinci - HDP Kongresi Ve Ortak Vatan

02.03.2015

HDP Kongresi Ve Ortak Vatan Nihat Ekinci Pazar günü kapalı spor salonunda yapılan Halkların Demokrasi Partisi 1. Olağan Kongresi birçok açıdan değerlendirilmesi gereken bir kongre oldu. Yeni parti, yeni bir anlayış ve yeni bir yönetim
Kobanê şehitleri Emre Aslan ve Özgür Ertan Stuttgart’ta anıldı

02.03.2015

Stuttgart’ta 1 Mart’ta AGİF’e bağlı Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER)’de Kobanê’de 24 Şubat’ta DAİŞ çetelerine karşı omuz omuza savaşarak şehit düşen MLKP savaşçısı Alişer Dersim kod adlı Emre Aslan ile
Kuresel BAK basin Aciklamasi: Barışa Söz Veriyoruz...

02.03.2015

Kuresel BAK basin Aciklamasi: Barışa Söz Veriyoruz... İki yıldır sürmekte olan Barış ve Çözüm Süreci yeni bir aşamaya ulaştı. A.Öcalan, PKK’nin silahlarını bırakmasını istedi, ayrıca 10 maddelik çözüm planını kamuoyunun
İstanbul Özgür Üniversite 2015 Seminerleri

02.03.2015

İstanbul Özgür Üniversite 2015 Seminerleri İstanbul Özgür Üniversite 2015 Bahar Dönemi Seminerleri Başlıyor! Dönem programının detaylı olarak incelemek için Tıklayın generic cialis fast deliverycialis mg to takecialis canada onlin
Ozan Şiar - Yaşar Gönüllerde Yaşar Kemal

01.03.2015

İnce Memed’lerin öksüz olduğu, Diyap ağaların hükümranlığında mazlumların çığlığında... YAŞAR GÖNÜLLERDE YAŞAR KEMAL OZAN ŞİAR Bedeller ödendikden sonra ucuz yoldan hazıra konarak laf ebeliği yapan şovmenlerden olmad
Ozan Şiar - Yaşar Gönüllerde Yaşar Kemal

01.03.2015

İnce Memed’lerin öksüz olduğu, Diyap ağaların hükümranlığında mazlumların çığlığında... YAŞAR GÖNÜLLERDE YAŞAR KEMAL OZAN ŞİAR Bedeller ödendikden sonra ucuz yoldan hazıra konarak laf ebeliği yapan şovmenlerden olmad
Ozan Şiar - Yaşar Gönüllerde Yaşar Kemal

01.03.2015

İnce Memed’lerin öksüz olduğu, Diyap ağaların hükümranlığında mazlumların çığlığında... YAŞAR GÖNÜLLERDE YAŞAR KEMAL OZAN ŞİAR Bedeller ödendikden sonra ucuz yoldan hazıra konarak laf ebeliği yapan şovmenlerden olmad
DAİMA YAŞAYACAKTIR, İSMİYLE MÜSEMMA YAŞAR KEMAL

01.03.2015

DAİMA YAŞAYACAKTIR, İSMİYLE MÜSEMMA YAŞAR KEMAL SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER   “Bir sis çanı gibi gecenin içinde Ta gün ışıyıncaya kadar Vakur metin sade Çalacaksın...”[1] 1923’te hayata “Merhaba” diyen ko
DAİMA YAŞAYACAKTIR, İSMİYLE MÜSEMMA YAŞAR KEMAL

01.03.2015

DAİMA YAŞAYACAKTIR, İSMİYLE MÜSEMMA YAŞAR KEMAL SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER   “Bir sis çanı gibi gecenin içinde Ta gün ışıyıncaya kadar Vakur metin sade Çalacaksın...”[1] 1923’te hayata “Merhaba” diyen ko
SİLAHLARA VEDA, GÜVEN VE PAKET

01.03.2015

SİLAHLARA VEDA, GÜVEN VE PAKET M. Latif YILDIZ         “Operasyon, Şah Mat mı, Şah Ricat mı?” Başlıklı makalem için çeşitli kaynaklardan bilgileri Cumartesi günü olgunlaştırıp yayına hazır h
ÇÖZÜMDE ALATURKA “ORTAK” AÇIKLAMA

01.03.2015

ÇÖZÜMDE ALATURKA “ORTAK” AÇIKLAMA Tayfun İşçi Seçim arifesinde “PKK silah bırakıyor” söylemi üzerinden Türkiye kamuoyunda algı operasyonu devam ediyor. Sayın Öcalan’ın 15 Şubat komplosu yıl dönümünde yapılmasını
Celalettin Can - Her şeye rağmen İç Güvenlik Paketi olur mu?

01.03.2015

Sayın Öcalan meselenin kördüğüme dönüşmemesi ve çatışmanın kaçınılmazlığını ortadan kaldırmak için bir inisiyatif almış olabilir, bu amaçla bilinen o ünlü manevra kaabiliyetlerinin bir örneğini daha sergilemiş olabilir.
Her şeye rağmen İç Güvenlik Paketi olur mu?

01.03.2015

Sayın Öcalan meselenin kördüğüme dönüşmemesi ve çatışmanın kaçınılmazlığını ortadan kaldırmak için bir inisiyatif almış olabilir, bu amaçla bilinen o ünlü manevra kaabiliyetlerinin bir örneğini daha sergilemiş olabilir.
PKK silah mı bırakıyor?

01.03.2015

Her şeyden önce ‘Son Kürt İsyanı’nın lideri Öcalan’ın mektubunun başbakanlık konutunda ve hükümet heyetinin hazır bulunduğu bir basın toplantısında okunması, Kürt tarafının bir başarısı olarak görmek gerekiyor PKK sila
Cahit Mervan - PKK silah mı bırakıyor?

01.03.2015

Her şeyden önce ‘Son Kürt İsyanı’nın lideri Öcalan’ın mektubunun başbakanlık konutunda ve hükümet heyetinin hazır bulunduğu bir basın toplantısında okunması, Kürt tarafının bir başarısı olarak görmek gerekiyor PKK sila
Seks işçisi kadınlara öz savunma eğitimi verilecektir

01.03.2015

3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü (Seks İşçilerine Öz Savunma Eğitimi) Türkiye'de seks işçileri henüz resmi olarak işçi haklarına sahip değiller. Seks işçileri iş hayatlarında yaşadıkları şiddet olaylarında kanunlarla kor
Cemal Babaoğlu - İç Güvenlik Kimin Güvenlği?

01.03.2015

Toplumu sürekli baskı altında tutmaya çalışan yasaların, aslında ters teptiği bilinmesine rağmen hala baskıcı, özgürlükleri yasaklayıcı uygulamalarda neden ısrar ettiklerini anlamakta güçlük çekiyorum. İÇ GÜVENLİK KİMİN G
Yaşar Kemal ve Misyonu

01.03.2015

Onlar Türkiye isçi sınıfı mücadelesinin sesi, özgürlük hareketinin informatörleri olarak internasyonalle Türkiye devrimci hareketinin kaynaşmasının köprüsü rolünü oynadılar. Yaşar Kemal ve Misyonu Yasar kemal denince; hani top
Ali Kinali - Yaşar Kemal ve Misyonu

01.03.2015

Onlar Türkiye isçi sınıfı mücadelesinin sesi, özgürlük hareketinin informatörleri olarak internasyonalle Türkiye devrimci hareketinin kaynaşmasının köprüsü rolünü oynadılar. Yaşar Kemal ve Misyonu Yasar kemal denince; hani top
İsmail Cem Özkan - J.S. Bach notlar ile canlandı

01.03.2015

J.S. Bach notlar ile canlandı İsmail Cem Özkan Müzik tarihinin önemli bir kırılma noktasında yer alır, o müziğe matematiği, kuralları ve birbirini takip eden dizinleri getirerek müzik (klasik) bir anlamda onun ile yeniden doğdu, bug
J.S. Bach notlar ile canlandı

01.03.2015

J.S. Bach notlar ile canlandı İsmail Cem Özkan Müzik tarihinin önemli bir kırılma noktasında yer alır, o müziğe matematiği, kuralları ve birbirini takip eden dizinleri getirerek müzik (klasik) bir anlamda onun ile yeniden doğdu, bug
Bu Durum Kürtleri Gelecekte Daha Çok Devrimcileştirir

01.03.2015

Bu Durum Kürtleri Gelecekte Daha Çok Devrimcileştirir Hüseyin (yaşar) yilmaz Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalar doğruysa eğer. Tarihsel deneyim bir kez daha gösterdi ki Prolateryanın önderlik etmediği Ulusal ve sosyal kurtulu
Bu Durum Kürtleri Gelecekte Daha Çok Devrimcileştirir

01.03.2015

Bu Durum Kürtleri Gelecekte Daha Çok Devrimcileştirir Hüseyin (yaşar) yilmaz Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalar doğruysa eğer. Tarihsel deneyim bir kez daha gösterdi ki Prolateryanın önderlik etmediği Ulusal ve sosyal kurtulu
Ozan Şiar - Yaşar gönülde „Yaşar Kemal“

01.03.2015

Yaşar gönülde „Yaşar Kemal“ Söz yazının kahramanıHalk yazarı Yaşar KemalZalime vermez amanıİnsanlığa koşar Kemal Yer demir, gök bakır yazdıİnce Memed’leri sezdiYılanın başını ezdiKükrer bendin taşar Kemal Anadolu’
Dersim’de 8 Mart paneli

01.03.2015

Dersim’de 8 Mart etkinlikleri Kadın Platformu tarafından düzenlenen panelle başladı. Dersim’de 8 Mart etkinlikleri Kadın Platformu tarafından düzenlenen panelle başladı. Dersim Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen panele ESP PM
Aleddin Erdoğan Dersim'de HDP'den Aday Adayı

28.02.2015

“Dersim, kendine özgü bir dünyadır. Seyit Rıza’dan, Denizler’den, Mahirler’den, İbrahimler’den, Mazlumlar’dan, Sakineler’den beslenen bir kalbin can damarıdır.” Dedi. Halen HDP Parti Meclisi üyesi olan Erdoğan, 1999’da H
Dersim'de tarihi geçmiş mühimmat patlatıldı

28.02.2015

Dersim’de tarihi geçmiş mühimmat, jandarma ekibi tarafından patlatıldı. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Sütlüce köyü yolu üzerindeki boş bir alanda, tarihi geçilmiş mühimmat imha edildi. Patlama, yakındaki Mutlu m
Belice, “Dersim esnafı rekabette zorlanıyor”

28.02.2015

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice, Dersim  esnafının büyük marketler karşısında rekabet etmekte zorlandığını söyledi. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Olağan Genel Kurulu Toplantısı İl Kült
büyük yazarımız Yaşar Kemal’i kaybettik

28.02.2015

Ant kurucularından, büyük yazarımız Yaşar Kemal’i kaybettik Edebiyatımızın dev yazarı Yaşar Kemal'i kaybettik. 91 yaşında yaşama veda eden Yaşar Kemal sadece ülkemiz gerçeklerini şiirsel bir dille haykıran bir edebiyatçı de
Genç Aleviler, genç Kürtler, genç dindarlar

28.02.2015

Genç Aleviler, genç Kürtler, genç dindarlar Ayhan Bilgen Belki fuzuli bir söz ama gençlik sadece biyolojik yaş üzerinden ele alınamaz. Kadın erkek eşitliği nasıl biyolojik bir konu değilse gençlik de özü itibarı ile biyolojik yaş
HDP’nin önlenemeyen yükselişi

28.02.2015

HDP’nin önlenemeyen yükselişi Suat Bozkuş Seçimler yaklaştıkça siyasi atmosfer de iyice ısınıyor, kızışıyor. Ama bu seçimlerden önceki manzara, daha öncekilere hiç de benzemiyor. 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri, yaratacağı so
Kobanê’nin çocukları da ileriyi görmeye devam etmelidir

28.02.2015

Kobanê’nin çocukları da ileriyi görmeye devam etmelidir ‘’Dünyanın tüm çocukları gibi Kobanê’nin çocukları da okçu ve ileriyi görmeye devam etmelidir !’’ Her şey Ezidi milletvekili Fayyan Dahil’in Irak meclisinde ki ac
Bu Meclis'ten Senin Payina Gaz, Kelepçe, Kurşun Ve Yoksulluk Düşer

28.02.2015

BU MECLİS'TEN SENİN PAYINA GAZ, KELEPÇE, KURŞUN VE YOKSULLUK DÜŞER Mahmut Alınak Mecliste tekmeli yumruklu post kavgası sürerken, meclisin sorumluluğundaki cezaevlerinde çocuklara tecavüz ediliyor. O çocuklar senin kardeşin, senin ve
Şeyhmus Diken - 'Kürdocul İşler'in yazarını hapsetmek!

28.02.2015

İşte o güzel, sempatik, Kürdi bir   mizah ustası yazarı dördüncü yılına giren Roboskî Katliamı'nı protesto etti   diye cezalandırıp geçtiğimiz günlerde zindana attılar. 'Kürdocul İşler'in yazarını hapsetmek
'Kürdocul İşler'in yazarını hapsetmek!

28.02.2015

İşte o güzel, sempatik, Kürdi bir   mizah ustası yazarı dördüncü yılına giren Roboskî Katliamı'nı protesto etti   diye cezalandırıp geçtiğimiz günlerde zindana attılar. 'Kürdocul İşler'in yazarını hapsetmek
Hasan Ozan - Birleşik Haziran Hareketi Ve Seçimler…

28.02.2015

Kanımızca BHH birliğe gelse de gelmese de HDP 12 Eylülcü faşist cuntanın koyduğu, AKP’nin de arkasına gizlenerek rantını bol bol yediği % 10 barajını yıkıp geçecektir. BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ VE SEÇİMLER… Hasan Ozan 2
Soma’da yaşamını yitiren Çakıroğlu, toprağa verildi

28.02.2015

Soma’da iş cinayetinde yaşamını yitiren ÇAKIROĞLU, arkadaşlarınca Bergama’da toprağa verildi Manisa’nın Soma İlçesi’nde sabaha karşı 05:00 civarında meydana gelen iş cinayetinde bir işçi yaşamını yitirdi. Türkiye K
Savcı, 'Bu heykel mekaplı' dedi, sanatçıyı PKK'li ilan edip dava açtı

28.02.2015

Heykeltraş sanatçısı İsmail Doğan 5 aydır tutuklu bulunuyor Tuncelili heykeltıraş İsmail Doğan’ın atölyesi 5 ay önce “ihbar üzerine” basıldı. Baskında “bir kadın heykeli ile heykel yapımında kullanılan malzemeler ele ge
İYİKİ DOĞDUN DENİZ

28.02.2015

Mazlumun zalime karşı haklı ve onurlu mücadelesinin en önemli halkasını DENİZ ve yoldaşları eklemiştir. İYİKİ DOĞDUN DENİZ Hiç Bir düşünür ve eylem insanı tüm zamanların bilgisini bir ömüre sığdıramaz. Bunun aksi bir i
Hüseyin (yaşar) yilmaz - İYİKİ DOĞDUN DENİZ

28.02.2015

Mazlumun zalime karşı haklı ve onurlu mücadelesinin en önemli halkasını DENİZ ve yoldaşları eklemiştir. İYİKİ DOĞDUN DENİZ Hiç Bir düşünür ve eylem insanı tüm zamanların bilgisini bir ömüre sığdıramaz. Bunun aksi bir i
Namık Çınar - Delirme oranı büyüme oranından yüksekse

28.02.2015

Delirme oranı büyüme oranından yüksekse Namık Çınar Savım şu:         Türkiye halkının, yüzü demokrasiye dönük iç dinamikleri kendiliğinden canlanarak, ne zaman siyasal iktidarın inşasını a
Ahmet DERE - DAEŞ Bitecek mi ?

28.02.2015

DAEŞ tehlikesinin yavaş yavaş bertaraf olacağı sinyalleri ortaya çıkmasıyla birlikte Suriye ile ilgili yeni senaryolar hazırlanmaya başlandı. DAEŞ Bitecek mi ? Ahmet DERE Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler dünya gündemini de b
DAEŞ Bitecek mi ?

28.02.2015

DAEŞ tehlikesinin yavaş yavaş bertaraf olacağı sinyalleri ortaya çıkmasıyla birlikte Suriye ile ilgili yeni senaryolar hazırlanmaya başlandı. DAEŞ Bitecek mi ? Ahmet DERE Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler dünya gündemini de b
Nakl-i Kubur’dan Terk-i Onur’a Türk Mezarı krizi

27.02.2015

Nakl-i Kubur’dan Terk-i Onur’a Türk Mezarı krizi Baskın Oran İktidar tarafından “büyük zafer”, CHP ve MHP tarafından “vatana ihanet” ilan edildi. Oysa ikisi de tamamen yanlış. Doğru olan tek bir şey var: Zorunlu olarak yapı
Alevileri kim temsil ediyor

27.02.2015

Alevileri kim temsil ediyor Ali Kenanoğlu Alevileri kimlerin temsil ettiği, Alevi kurumlarının Alevileri ve Aleviliği temsil edip etmediği konusu zaman zaman özellikle de seçimler sürecinde çokça tartışılan konulardan birisidir. Bu
Dersim'de 8 Mart Hazırlıkları

27.02.2015

Dersim Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle basın toplantısı gerçekleştirdi. Tunceli Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda platform adına konuşan Fatoş Argın Taşkale, 8 Mart'a bir hafta kala ç
Ergun Babahan - Çocuklarım için oyum HDP’ye!

27.02.2015

demokratik bir Türkiye arzuluyorsak, HDP’nin yüzde 15 sınırını zorlamasına katkıda bulunmamız gerekir. Onun için benim oyum da HDP’ye… Çocuklarım için oyum HDP’ye! Ergun Babahan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dur durak bilmeyen hı
Hasan Ali Kızıltoprak - HDP şahsında Aleviler

27.02.2015

HDP’nin Alevilere yönelik politikanın netleşmesi, muhataplarına deklare edilerek, Alevi temsiliyetinin doğru bir zeminde sağlaması hayati bir önemdedir. HDP şahsında Aleviler Hasan Ali Kızıltoprak Türkiye’nin seçim sürecine girm