BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Süleyman Doğan
Yayınlanma: 02 Aralık 2012

suleyman doganApê Musa

 

Süleyman Doğan

 

Sayın İsmail Beşikçi Hoca’nın Apê Musa hakkında anlattığı dönemde ben de bulundum. Bahsedilen isimlerin çoğunu tanırım. Hatta İstanbul’da HEP (Halkın Emek Partisi) örgütlemesi için yapılan ilk dar bir görüşmede Sirkeci garındaki Restorantta beraberce yediğimiz yemekte sanırsam 8 kişilik bir guruptuk. Ben İbrahim Gürbüz’ü ilk olarak orada şahsen tanıdım. Bu bağlamda emeklerini bilirim.

 

İsmail Hoca bu konuyu gündeme getirdiğine göre önemli olması gerek. Bu bahsi geçen kitabı okumadım. Fakat artık biz geçmişte yaşanan bazı alışkanlıkları ve haksızlıkları da kendi içimizde net bir biçimde ortaya koymanın zamanı geldiğini düşünüyorum. Herkes bildiğini ve gördüğünü açık bir yüreklilikle ortaya koymalı.

 

Söz konusu dönem gerçekten oldukça zor bir dönemdi. Hoca; “İbrahim çocuğunu oyun parkına götüremediğini” yazıyor. Doğrudur. Hiç olmazsa İbrahim’in çocuğu dedesi tarafından parka oynamaya götürürmüş. Bizde dede olmadığı için bizim çocuklar ilçe binalarında ağzına kadar sigara izmariti ile dolu kül tabakalarını dökerek oyunlarını oynuyordu. Bu o dönemde siyaset yapan tüm insanların kaderiydi. Hatta o dönemde uzun bir süre Tuzla ve Maltepe’de parti binası yoktu. Çünkü 12 Eylülle Tuzla Pendik`e , Maltepe Kartal´a bağlanmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 1993’te bu ilçeler kuruldu. Hatta Pendik ilçesi kartal ilçesinden daha önce kuruldu. Bizim kartal ilçesinin geçici yönetiminde Pendik`te Osman Özçelik, Serhat Bucak, İsmail Hakkı, M. Ali Eren ve daha birçok isim katılmıştı, çok tartışmalı geçmişti. Üç kişi de Maltepe’den yönetim kuruluna girmişti. Kartal ilçe kongresinde ilçe başkanımız Maltepe’de oturuyordu Sayın Nusret idi. Ben de İlçe sekreterliği görevini yapmaktaydım.

Fakat Apê Musa’yı Maltepe cevizli’deki Dragos tepesinin batısındaki evine taşındıktan sonra ilk HEP kartal ilçe yöneticileri olarak yaptığımız bir Bayram ziyaretinde yakından tanıştım.

Hatta yaptığımız bu ilk ziyaretimizde en çok Apê Musa’nın dairesinin dış kapısı beni şaşırmıştı. Çelik kapının dışında bir de kafes şeklinde kapı yapmıştı. O gün oğlu da ordaydı. Musa amcanın oğlunun üzerinde, lacivert bir takım vardı. Beyaz gömleğin üzerine papyon takmıştı, bir yere gidiyordu. O bize kapıyı açtı. Hoş beşten sonra Musa amcanın oğlu ayrılıp gitti. Ben, Ömer abi, Dursun abi, Reşit abi, Nusret, Firhat beraberce gitmiştik. Hatta Reşit’e takılmıştı. Reşit abiye Hz. Muhammed üzerinde yüklendi. Dursun abi gülmüştü. O’na da “Dursun’ê min Eli’yê te jî pir pak nîne” demişti.

 

Musa amcanın morali bozuktu. Bu bozukluğunun nedenini ısrarımız üzerine açıkladı. O gece birinin orda olduğunu söyledi. Bu kişiyle yaptığı tartışmanın kendisini üzdüğünü, söyledi. Tekrar ısrarımız üzerine bu kişinin Selim Çürükkaya olduğunu açıkladı. Peki “sana ne?” dediğimizde, Apê Musa, O bana “ya Apê Musa sen ne yaptın ki biz sıfırdan başladık” diye geçmişteki mücadelemizi küçümsüyor.

 

Biz “peki sen ne dedin? Diye sorduğumuzda, Apê Musa, “Selimê min sıfırın altında eksi on bir idi, biz sıfıra getirdik, siz de oradan başladınız” dedim.

 

Ben İsmail Beşikçi’nin Sirkecideki DGM duruşmalarına zaman buldukça giderdim, ama her seferinde dayak yeyip geri geliyordum. Zaten 20 kişiden fazla yoktu. Yakın ilişkimiz Hoca ile olmadı, fakat diğer arkadaşları tanırım. Hatta İbrahim’in kaynı Kadıköy İlçe başkanı Ali Ekber’in altındaki tempra marka arabasına kadar…

 

İsmail hocanın konu ettiği Tuzla - Maltepe toplantılarını iyi bilenlerdenim. Hatta Ferudun Yazar’ın Ali Demir, Leyla Zana ve diğer milletvekilleriyle Maltepe ilçe açılışına yaptıkları ziyarette Apê Musa da geldi ve “çocuklar burnumun dibinde açılış yapıyorsunuz bana neden haber vermiyorsunuz?” diye sitemde bulundu. O zaman Maltepe bizden ayrılmıştı. Başkan Adayı da Cemil’di.Çünkü Apê Musa Kürtlerle ilgili her ne varsa katılmak isterdi.

 

Tam o dönemde Yaşar Kaya ile ilgilide bir yazısı çıkmıştı. Ferudun Yazar “Apê Musa Yaşar abiye karışma” demişti. Apê Musa “Ferudun sen sus! Bak seninle ilgili de bir yazı yazarım!” demişti. Hatta "Tu Jî pir pak ninî Feridun" diye bir de espri yapmıştı.

 

Apê Musa farklı bir kişilikti. Kürtler kendisini anlayabildi mi, hak ettiği değer verildi mi, verilmedi mi, zengin mi, fakir mi yaşadığı göz önündedir. Ölüm şekline bakıldığında çok hüzünlü ve düşündürücüdür. Çünkü biz Kürtler biri öldükten sonra ona değer veren ölüsever bir toplumuz, bu aşikar. Musa amcanın bu Farklı kişiliğini 49’lar diye bilinen Kürt aydınları arasında Canip Amca açık bir dille anlatıyor ve “bizim 49’lar arasında farklı sosyalist bilinci olan iki kişi vardı. Biri Musa Enterdi, diğeri Dr. Şıvandı” diye anlatıyordu. Hatta cezaevinde şort giyip güneşlenmesi oradaki arkadaşları tarafında beğenilmiyormuş, fakat kimse cesaret edipte Musa’ya söyleyemiyor. (Çoğu da Feodal anlayışlı. Hatta söylenilenlere ve okunanlara bakıldığında; Dr. Şivan’ın ölümünde bu kişilerden bir kaçının parmağı olduğu kesindir.) Bu ulu çınar ne hikmetse yere devrildikten sonra görülüyor. Çınarlar ayaktayken görülmeli ve görkeminden istifade edilmeli. Musa amca lafını esirgemez ve ayrıca derviş misali bir kişilikti.

Biz o dönemde partinin il ve ilçelerini ayakta tutmak için tüm zorluklara rağmen yemekli geceler düzenlerdik. Gecelere Apê Musa’yı da davet ederdik. Apê Musa yapısı gereği her konuşmasında mutlaka bir iki de muhteşem hikâyelerini anlatırdı ve konuya canlılık katardı. Atatürk’ün annesiyle ilgili hikâyesini herkes bilir. İnsanları hem güldürür ve hem de düşündürürdü. Fakat Musa amcanın bu gecelere davet edilmemesini istemeyen birçok insanla da karşı karşıya geldim. Hatta gece bekçiliği görevi verilen yetkili çingenenin babasını infaz etmesi misali “bu sarhoşu çağırmayın!” diyorlardı. Ve bunu da birilerinin adına yapıyorlardı. Veya öyle görünüyorlardı. Diyeceğim; fakat birileri bunu nasıl da oluyor görmüyordu sorusu adamın kafasına takılıyor! Bu muhtarlar neden ondan kurtulmak istiyorlardı? Biraz düşünmek gerekmiyor mu?

 

Oysa Apê Musa Bilgeliğe erişmiş derya gibi kafasıyla bazı şeyleri artık yerle bir etmişti. Verdiği yanıtlar çok felsefik doğal olarak doğaçlamalıydı. İnsanların kafalarını arkasında veya koltuk altlarına gizlediği sır gibi sakladığı o gerici geleneği yıkmış, kendisine güvenen, lafını esirgemeyen bir kişilikti. Gördüğü işkenceler, çektiği zorluklar da bir yana konulursa, zaten hep söylediği “ben altıma yaparak ölmek istemiyorum” diyordu. Kimin O’nu Jitem’e servis ettiğini kimse bilmiyor.

 

Anlatımı ve hitabı deryalığıyla bütünleşmiş, kendisine has bir üslubu vardı. Diyarbakır’da yapılan işkenceleri anlatırken “bana envayı çeşit işkence yaptılar, bu da yetmedi üstüme yüzüme gözüme işediler. Bana dediler ki arkadaşlarını söyle. Ben de dedim ki tamam, hele bir nefes alayım ben size arkadaşlarımı söyleyeyim dedim. Etrafıma toplandılar ağzımdan çıkan kelimelere bakıyorlar. Ben kendilerine sordum. Yıl kaç diye, 1963 dediler. Dedim bu yıl doğanların hepsi benim arkadaşlarım. İşkencenin dozunu git gide artırdılar” diye anlatıyordu.

Bir başka hikâyesi Ziverbey köşkünde kendisine yapılan işkencecileri anlatırken de “rütbeliler etrafımı sarmış işkence yapıyor. Bir yandan da komünist, Allahsız diyorlar. Ben yine bir müsaade istedim konuşmak için. Etrafımdakiler dinlemeye konuldu. Ben dedim bilir misiniz, Allah yeryüzüne yolladığı büyük peygamberlerini yanına çağırmış sorgu sual eylemiş. Hepsi çok dikkatlice anlatacaklarımı dinliyor.

 

Dedim Önce Musa’yı çağırmış huzuruna. Musa Allahın huzuruna çıkmış. Allah; “Ey Musa ben seni Peygamber yolladım sen halkına ne yaptın?” Musa şöyle der, efendim siz dert vermiştiniz tüm halk kırılıyordu, ben de ilacını buldum. Çok insanı sağlığına kavuşturdum. Bir takım şeyler daha söylemek ister. Allah tamam der sen insanlığa hizmet etmişsin. Gerisini anlatmaya değmez. Bunu alın cennete götürün demiş. Allah İsa’yı çağırır huzuruna. Ya İsa seni peygamber yolladım sen ne yaptın halkına? Demiş.

İsa, Allahım siz petrolü kilometrelerce yerin dibine gizlemiştiniz ben yeryüzüne çıkarıp halkın hizmetine sundum. Kıtalar yaratmıştınız motor yaptım insanları biribiriyle tanıştırdım. Allah dur yeter. Sende halka hizmet etmişsin. Bunu da alın cennete götürün demiş. Allah bu seferde Muhammedi çağırır. Ya Muhammed ben seni peygamber yolladım sen halkına ne yaptın?

Muhammed; “ya rabim ben halka Abdest almasını, beş vakit namaz kılmasını öğrettim” der demez. Allah dur der. Sen halkına hizmet etmemişsin. Bunu doğru cehenneme götürün der. Dedim, hepsi birden ayağa kalkarak bu komünisti konuşturmayın bir daha, bizim aklımızı da çelecek dediler ve başladılar dövmeye. diye anlatıyordu.

 

Apê Musa böyle bir Kişilik. Rakısını da içerdi. Küfrünü de ederdi. Her küfrü edebiyat ölçülerinde emsalsiz değerliydi ve anlamlıydı.

Son görüştüğümde sanırsam Diyarbakır’a gitmeden bir iki Hafta önceydi, “beni tehdit ediyorlar bu ara çok sık oluyor” demişti. Aslında ben Diyarbakır’a gitmek istemiyorum, durumumda müsait değil. Fakat şimdi Musa`nin burnu büyümüş” derler. Bak buraya gelmeden sabah yine biri bana telefon açtı. Hızlı hızlı nefes alarak ne anamı ne bacımı ne karımı bıraktı. Ben hiç tepki vermeden dinledim. Tam kapayacaktı dedim dur benimde iki sözüm var. Bak ben dinledim seni. Şimdi sen dinle “şayet dinciysen senin peygamberini, milliyetçiysen senin liderini, Kemalistsen dedim tık dedi kapattı. EZ APÊ We me. Onlar benim küfürlerime de dayanmaz. Evet apê Musa küfür ederdi...

Bu Grup Yorum’un bir kasetine 33 kurşun şiirini okumuştu. Bunun için dahi eleştiri hedefi olmuştu. Şimdi derdi bu Grup Yorum çaldı mı, beni Munzur’un doruklarına götürüyor. Ne var bundan bana eleştiri getiriyorlar. Belki de Apê Musa daha ziyade bizim aptallığımıza küfür ederdi.

 

Hatta eski Çakıl Gazinosunda HEP (Halkı Emek Partisi) yemeğine bilet alarak bir köşede kepini öne doğru eğen yemek ve içkisini içen sırada bir insan gibi destek sunan AHMET KAYA fark edilir. Sunucuya iletilir. O arada sunucu Aramızda AHMET KAYA var, diye bir anons yaptı. Ahmet’i sahneye davet ettiler. Ahmet sahneye çıktı ben de kürdüm, fakat Kürtçe bilmiyorum dedi. Ve "Hele hay hay..." diye bir iki mısra söyledi. Hurra Ahmet’e saldırdılar. Ortalık karıştı. Sahnede önlem alındı. Sonra Ahmet´tin şu sesi duyuldu. Yahu Gözüm Bir Mercedes almışım, onu da sağlığım için bir kaza veya başka bir şeyde beni daha iyi korur diye. Neden bana böyle yapıyorsunuz demişti. Ahmet de iyi küfür ederdi.

 

Ya Allah aşkına biz çok ilginç bir halkız. Her şey beklenilir. Bakın Ahmet Kaya’yı Sünnet düğününe çağırıp şarkı söyletecek kadar enteresan halkız. Gerisini boş verin! Bunları konuşmak veya tartışmak insanları itibarsız etmez. İtibar kazandırır. Bir bakalım o dönemde Kürtleri yönetenler veya siyasetin en doruğunda olan insanlar bir parmak kaldırmakla 10 binleri ayağa kaldıranlar, burnunda kıl aldırmayanlar bugün ne haldeler! Hatta dünyanın hiç bir yerinde bir harekette veya başka bir yerde bu kadar insan ayrılmamış. Ayrılanların çoğu da üst düzeyde olsun. Bir başka yerde olsaydı kaç örgüt kaç parti oluşurdu. Hani bizde ne oluyor? İşte bizim gerçekliliğimiz. Bu zihniyette siyaset yapmak Kürtlere mahsustur. Bu zihniyetle Apê Musa’yı anlayabilir miyiz? Onun halinde, onun o yaşlı ve bilgeliğinde ne anlarız?

 

Peki, neden üç kişi bir araya gelemiyor. Burada bir yanlışlık yok mu? Nerede bilinç, politika, siyasetçi, demokratlık, hani nerede kalmış demokrasi? Apê Musa bir aydındı, biz aydın insani pek sevmeyiz. Bu bir gerçek. Kaldı ki Apê Musa bir sosyalisti. Anlayışı gereği asi ve eğilmezdi. Bu muteber bir tavır değil Kürtler açısında. Kürtlerin bir ata sözü var "NİSKİ GİSK GÖRMEK" biz bu niskleri GİSK gördük, ne yazık ki GİSK`ler aradan kayıp gitti. Şimdi şu yapılanlar, bu insanlara sağlığında verilen değerin bir ölçütü. Bu söylediklerim İbrahim yapmış veya yapmamış anlamında değil. Bu bir vaka. Bunu tartışıp tekerrür etmemesi lazım. Ölüler konuşamaz. Fakat bizler de bildiklerimizi doğruca yazmak veya konuşmak zorundayız. Doğruyu bulmak adına.

İsmail Hoca’nın söylediği yokluk, fakirlik doğrudur. Fakat bazıları da cebinde mark, dolarlarla dolaştığı bir gerçek.

 

İstanbul iline kaç araba tahsis edilmişti. Kaç kişi partinin veya başkasının parasıyla sözüm ona siyaset yapıyordu. Kaç milyonları alıp giden oldu. Bunlar şimdi nerede, ne yapıyorlar? İnşaat firmaları, evleri, daireleri kimler aldı? Apê Musa bunları hak etmiş miydi? Bu önemli. Hoca buna neden gerek görmüş bu da düşündürücü.

2. 12. 2012
Süleyman Doğan

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

Dersim KESK’ten “Hakaret” Protestosu

27.08.2014

KESK Dersim Şubeler Platformu tarafından İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, Tunceli Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul, BDP İl Eş Başkanı Ergin Doğru, KESK üyeleri, SES üyeleri ve v
Saruhan OLUÇ - Ataerkilliğin panzehiri: HDP/HDK

27.08.2014

Ataerkilliğin panzehiri: HDP/HDK Saruhan OLUÇ Cumhurbaşkanlığı seçimi AKP ve CHP açısından yeni bir dönemin başlangıcı oldu. AKP, hükümeti ve parti yönetimini yenilerken, yeni Cumhurbaşkanı ile parti ve hükümet arasındaki ili
Tunceli Belediyesi Yol Çalışmaları

27.08.2014

Tunceli Belediyesi tarafından başlatılan betonlama çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kent genelinde yürütülen çalışmaların İ
Tunceli Ziraat Odası'ndan Baraj ve HES Açıklaması

27.08.2014

Tunceli Ziraat Odası Başkanı Mazlum Arslan, yapılması planlanan baraj ve HES projelerinin kente bir faydasının olmadığını savunarak projelerin iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Tunceli Ziraat Odası Başkanı Mazlum Arslan, oda binas
 Ezidilerin Acısı Alevilerin Acısıdır

27.08.2014

Ezidilerin Acısı Alevilerin Acısıdır BİR KADİM İNANÇ YOK EDİLMEK İSTENİYOR, SES VER ÇIĞLIK OL! Tarihin acılı sayfasında 73 kez kıyıma uğradığı yazılan Êzidiler; yapayalnız, tek başına ve dağların gölgelerine sığınm
Aslı Erdoğan - Sakat Kadın Ve Deniz

27.08.2014

Sakat Kadın Ve Deniz Aslı Erdoğan Deniz aniden morarmaya başladı. Sonunda gerçek, gizil gücünü göstermeye hazırlanırcasına, tehditkar, karanlık bir mora bürünmemişti, tam tersi, sanki çağlar boyunca , insanın sonlu bakışından
Demir Bilgin - Konumuz: Demokrasi...

27.08.2014

Konumuz: Demokrasi...   Demir Bilgin demir.bilgin@yahoo.dk   Konumuz, demokrasidir. Politikada, devlet yönetimlerinde, her türlü sorunun ”çözücü” anahtarı olarak gösterilen, demokrasi gerçekte nedir, ne anlama geliyor?
Yasemin Çin - Adalet; gerçeğe / hakka hizmet-KUR'AN!

26.08.2014

Yasemin Çin   Sayın Yasemin Çin'in sitemize gönderdiği yazılarını bu sayfada başlıklar halinde bir araya getirilmiştir.         Yüceler Yücesi Yaratıcı Güç, müthiş bir akış
Politik Açığa Vurma Polemikleri: Dersim’in Delileri…

26.08.2014

Her yöreden olduğu gibi Delisi ve Velisi ile Dersim’den de çeşitli insan malzemeleri çıkmıştır. İlk ziyaretimizden önce Dersim üzerine yazılmış oldukça fazla kitap okumayı ihmal etmemiştik. Yıllar sonra dahi olsa göç etmiş, g
İşte Tunceli’nin LYS Karnesi

26.08.2014

LYS sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Tunceli’de % 48.27 yerleştirme başarısı ile öğrenciler üniversitelerin çeşitli bölümlerine yerleşti. LYS tercih sonuçları belli oldu. Buna göre 2014 yılında LYS’ ye giren 616 öğre
Ya Vahşet ! Ya İnsanlık !

26.08.2014

Ya Vahşet ! Ya İnsanlık ! Petro-dolar ve mezhep odaklı siyaset yapan, Irak'ta Sünni iktidarı yeniden inşa etmek isteyen Arap ülkeleri ve bölgesel hegemonya peşinde olan Türkiye gibi ülkelerin desteğiyle, Irak'taki işgali zemin yapan Te
Öcalan'ın 15 yıl sonra ilk kez video görüntüleri yayınlanacak

26.08.2014

Öcalan'ın 15 yıl sonra ilk kez video görüntüleri yayınlanacak Öcalan'ın, PKK’ye yönelik mesajını video kaydı ile vereceği öne sürüldü... Hükümetin yol haritasının açıklanacağı Eylül ayı yaklaşırken, görüşmelerde
Dünya Ekonomisinde Birbirini Etkileyen İki Eğilim Ve Sonuçları

26.08.2014

DÜNYA EKONOMİSİNDE BİRBİRİNİ ETKİLEYEN İKİ EĞİLİM VE SONUÇLARI (GÜÇLER DENGESİNDE DEĞİŞİM EĞİLİMLERİ)* (II) 3-”MIST”- ülkelerde sanayi üretiminin yıllara göre seyri (Meksika, Endonezya, Kore ve Türkiye) Bu ülkel
Ahmet Kahraman - IŞİD’de Alevi gençleri…

26.08.2014

IŞİD’de Alevi gençleri… Ahmet Kahraman Aylar önce, Paris'ten yazan bir dost, oğlu IŞİD (İslamcılar) tarafından, cennet vaadiyle kandırılıp, "sevap" işleyen bir katil olması için, Suriye’ye götürülen Alevi inancından Kürt
Dr.İsmet Turanlı - Erdoğan’ın CÜLUSU!

26.08.2014

Erdoğan’ın CÜLUSU! Dr.İsmet Turanlı Erdoğan’ın CÜLUSU Osmanlı devrinde Padişahların Cülusunu hatırlatacak herhalde. Senelerdir yazıyorum. Yaptığı hizmetlere rağmen TEKADAM olma arzusunun kendisine ve millete tehlikeli devirler
Yüzlerce Kadın Meral Timtik İçin Yürüdü

25.08.2014

Tunceli'de geçtiğimiz cumartesi günü tartıştığı eşi tarafından öldürülen Meral Timtik için protesto yürüyüşü düzenlendi. Dersim Kadın Platformu tarafından organize edilen yürüyüşe bir gelin damat da el ele yürüyerek deste
Obruk tehlikesi şehirlere indi!

25.08.2014

Obruk tehlikesi şehirlere indi! Gün geçmiyor ki ekoloji sistemimizde değişimi konuşmayalım. Yıllar geçmiyor ki, her gelen yaz diğerini aratır hale gelmesin. Yazları çok sıcak ve hatta zaman zaman fırtınalara teslim olduğumuz, felake
Cemal Babaoğlu - Multecilerden Pasaport Sorulur Mu?

25.08.2014

Multecilerden Pasaport Sorulur Mu? Cemal BABAOĞLU Her şey Suriye'deki Esat rejimini devirmek için başladı. Önce bu ülkedeki muhalifleri örgütlediler. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında sözde diktatör Esat'a karşı bir halk ayakl
Cemil Gündoğan - Ortadoğu’nun Ufalanma Süreci

25.08.2014

Ortadoğu’nun Ufalanma Süreci   Cemaatleşme   Cemil Gündoğan   IŞİD’in Musul’u işgali, Ortadoğu’daki gelişmeleri hızlandırdı. Bir süre öncesine kadar fantezi olarak nitelenip bir kenara bırakılan senary
Aydin ve sanatçilarin bildirisi: Haysiyeti olan sessiz kalamaz

25.08.2014

45 aydın ve sanatçı, Erdoğan’ın hakaret ettiği Taraf yazarı Amberin Zaman ile AKP’lilerin saldırı yağmuruna tuttuğu gazeteci Ceyda Karan’a destek için bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Bu saldırılara sessiz kalmak haysiyet
Forum Sunum Panel / 12 Eylül Utanç Müzesi

25.08.2014

İyi şeyler de oluyor hayatımızda… UMUT ve ÖZGÜRLÜK KAPİTALİZME KARŞI SOSYALİZM DİKTATÖRLÜĞE KARŞI DEMOKRASİ KÖLELİĞE KARŞI ÖZGÜRLÜK HALKLARIN EŞİTLİĞİ DOĞANIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN UMUT HALA AYAKTA FORUM SUNUM
Filistin’den Kürdistan’a Direnen Halklar Kazanacak!

25.08.2014

Filistin’den Kürdistan’a Direnen Halklar Kazanacak! Ortadoğu’nun ülkeleri işgal edilmiş, parçalanmış, sömürgeleştirilmiş ve sürekli katliamlara uğramış iki halkı, Filistin ve Kürt halkı, bölge gerici devletleribedenin ve em
Tunceli'de Doğu Anadolu Bölgesi'nin en eski yerleşim yerlerinden biri bulundu

24.08.2014

Tunceli'de geçtiğimiz yıl merkeze bağlı Rabat köyünde 3 bin yıllık antik kent bulunmasının ardından bu yıl da Mazgirt ilçesi Koyunuşağı köyü Gölek mezrasında bulunan Yılcalı Höyük yerleşiminde Neolitik Çağa ait aletlere ra
Dersim’de kalekoldan açılan ateş ormanı yaktı

24.08.2014

Dersim’deki Tüllük köyü yakınlarında yapımı süren bir kalekoldan açılan ateş sonucu ormanlık alanda yangın çıktı. Yerel kaynaklar, Dersim merkeze bağlı Tüllük köyü yakınlarında bulunan Kırmızıdağ mevkinde yapımına de
Tunceli’de tartıştığı eşini öldüren koca firar etti

24.08.2014

Tunceli Merkez Moğultay Mahallesi Günel Sokak Çağlar Apartmanında ikamet eden Ö.T. (39) ile eşi M.T (37) arasında bilinmeyen bir nedenle tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine Ö.T. eşini başından tabancayla vurarak öld
Venezüella'da tutuklanan Alman devrimciden sesli mesaj!

24.08.2014

Venezüella'da tutuklanan Alman devrimciden sesli mesaj! Türk ordusuna silah desteği veren Alman hükümeti ve ordusunu protesto ettiği için aranan Alman devrimci Bernhard Heidbreder 20 yıl sonra yakalandığı Venezüella'da Almanya'ya iade ed
Muzaffer Oruçoğlu - Korktum

24.08.2014

Korktum Muzaffer Oruçoğlu Ehlibeytle birlikte Şii Arapların, Türkmenlerin Tanrısı kaçtı. Bütün Asur Tanrıları kaçtı. Eğer günah işlemiyorsam, sanırım dünya işlerine karışmayan bizim güzel Tanrımız Azda da kaçtı. Mezop
Nihat Ekinci - Çözüm: Demokratik Türkiye

24.08.2014

Çözüm: Demokratik Türkiye Nihat Ekinci 10 Ağustosta yapılan seçimler çözüm sürecindeki Türkiyenin yol haritasını da gösterme eğilimi gösterdi. İktidar buna yeni Türkiyenin inşası ismini taktı. Muhalefet alınan bu sonuçlar ka
Hasan Cemal - Apo’ya özgürlük, PKK’ye siyaset yolu!

24.08.2014

Apo’ya özgürlük, PKK’ye siyaset yolu! Hasan Cemal Türkiye’de gerçek istikrarı yakalamak...Hukukun üstünlüğünü gerçekleştirmek...Demokratik hukuk devletinin taşlarını yerli yerine oturmak...Sıraladığım bu hedeflere varmak,
Deri Üzerinde Yapılmış Seyit Rıza Tablosu

23.08.2014

Deri Üzerinde Yapılmış Seyit Rıza Tablosu Dersimin onuru, Pirimiz Seyit Rıza ile ilgili yapılmış son zamanların en iyi çalışması diyebilirim. Deri üzerinde yapılmış olması, çalışmayı çok daha farklı ve değerli kılmış. B