• Dini Törensiz Defin Vasiyeti! Değerli arkadaşlar.. "Dinsiz yaşayıp Dinsiz defnedilen" kaç aydınımız var? Bildiğim kadarıyla, yurtdışında ölmüş olan Nazım Hikmet ve benzeri sürgün ölümlerini dışarda tutarsak, koca memlekette Aziz Nesin dışında sözü ile eylemi tutarlı bir insan çıkmamış gib...

  Devamı

 • Dini Törensiz Defin Vasiyeti!

  Değerli arkadaşlar..

  s.kacmaz.vasiyet"Dinsiz yaşayıp Dinsiz defnedilen" kaç aydınımız var? Bildiğim kadarıyla, yurtdışında ölmüş olan Nazım Hikmet ve benzeri sürgün ölümlerini dışarda tutarsak, koca memlekette Aziz Nesin dışında sözü ile eylemi tutarlı bir insan çıkmamış gibi..

  İnsanların bütün ömürlerini ateist geçirdikten sonra bir camide İslami veya bir kilisede İsevi törenle defnedilmesi çok "alçaltıcı" bir davranış geliyor bana..
  Bu çok büyük bir haksızlık...

  Avukat arkadaşlarımız, akademisyenlerimiz, hepimiz ortaya bir metin çıkaralım...Bir vasiyetname..

  Hukuki bir değeri de olsun.

  Hem "ölü sahipleri" çevreleri bakımından zor durumda kalmasın. Ve fakat hem de, ömrü ateist geçmiş bir insana karşı da haksızlık edilmemiş olsun.

  Dindarlar, hem "bu dünya"da, hem "öteki dünya"da dindar kalacaklar..

  Bizler ise, "ölene kadar ateist" kalacağız, ölünce yeniden "dindar" yapılacağız...

  Bunu reddetmeliyiz.

  Bir ateistin cenaze töreninde Cami'de abdestsiz namaz kılma, bu ayini kabullenme , çok hatalı..

  Değerli arkadaşlar...

  Burada ilan edilen etkinlikler, bir toplantı veya bir panel falan öngörmüyor. Düşünerek, yazarak, kitap veya döküman toparlayarak yerine getirilebilecek bir aktivite..

  Bu etkinliklere bu anlamıyla katılmakta fayda var.

  Safa Kaçmaz

  Pin It

  RESİM GALERİSİ