• Dini Törensiz Defin Vasiyeti! Değerli arkadaşlar.. "Dinsiz yaşayıp Dinsiz defnedilen" kaç aydınımız var? Bildiğim kadarıyla, yurtdışında ölmüş olan Nazım Hikmet ve benzeri sürgün ölümlerini dışarda tutarsak, koca memlekette Aziz Nesin dışında sözü ile eylemi tutarlı bir insan çıkmamış gib...

  Devamı

 • Gomanweb

  IMG 20211225 WA0033SOL, DERSİM VE ALEVİ ÖRGÜTLERİ

  Mustafa Elveren (Em. Öğrt.)

  Dersim, Alevilik ve Sol bence birbirini tamamlayan önemli kavramlardır. O nedenle bu makaleye böyle bir başlığı koymayı uygun gördüm.  

  Solda ve bilhassa da Dersimlilerden oluşan üç-beş kişilik akraba, hemşehri veya arkadaş grubu bir araya geldiklerinde hemen yeni bir örgüt kuracakları kanısı halkta yaygındır. Halkın bu kanısını yabana atmamak gerekir.  Pek de haksız sayılmazlar.

  Sol gelenekten geldiğini söyleyen bazı kişi ve grupların çok önemli bir hastalığı olduğunu biliyoruz. Herhangi bir vakfı, derneği, kulübü, gazeteyi, dergiyi, internet üzerinden ücretli-ücretsiz edindikleri bir web sayfasını kuranlar, hatta bir meyhaneyi açan ortakların bile her birinin sol bir örgütmüş gibi hareket ettikleri çok görülmüştür. Durum böyle olunca, bu defa kendi aralarında da ayrışarak yeni yeni örgütler kurarlar. Bu böyle devam eder gider.

  Bazıları düzene karşıymış gibi görünüp, aslında daha çok birbirleriyle uğraşırlar. Eğer birbirleriyle didişmekten fırsat bulabilirlerse düzene karşı mücadele etmek ancak akıllarına gelir.

  Diğer taraftan kendilerine “Ulusalcı-Kemalist Sol” diyen örgütlemeler var ki, düzene karşı gerçekten mücadele veren kişileri, örgütleri ve sol kurumları hedef alırlar. Bunlar kendi dışındaki solu tasfiye etmek için sanki kurulmuşlardır.

  Bu durumda; Kemalizm’i, Aleviliği ve Aşiretçiliği henüz aşamamış bir çok sol örgüt gerçekten de “sol” olabilir mi? Bu konu üzerinde çok ciddi bir şekilde düşünülmesi ve analizlerin yapılması gerekir.

  Aynı şekilde Dersim-Tunceli-Munzur isimleri altında festival, vakıf, dernek ve spor gibi alanlarda örgütlenen yüzlerce kurum ve kuruluşlar mevcuttur. Bunlar da tıpkı sol örgütlemeler gibi ne yazık ki, daha çok birbirleriyle uğraşıyorlar. Bazıları ise, “Alevistan”, “Zazaistan” gibi işi sulandırmak suretiyle  adeta halkla dalga geçiyorlar.

  Bir kısım Alevi örgütleri ve kurumları da aynı çıkmazda olduklarını görmek mümkündür. Adeta birbirlerine çok benzeyen örgütlenmelerdir.

  Dedelik kurumunu ve Aleviliği kendi kişisel işleri için kullanan Prof. İzzettin Doğan 12 Eylül diktatörlüğünün işkenceci paşalarından T. Sunalp'la pazarlıklar yaptığını hepimiz biliyoruz. Daha sonra tüm hükümetlerle yani Çiller'den Ecevit'e, Özal'dan bu günkü AkParti'ye kadar hepsiyle kişisel çıkar anlaşmalarını yürüttü ve hala da yürütmeye devam ediyor.

  Bu günki Cumhuriyet düzeni; sağda F. Gülen’e bağlı trilyonluk dini cemaatlerle, solda ise, aynı zenginlikteki Alevi-Bektaşi isimleriyle oluşturulan İ. Doğan’a bağlı Alevi örgütlemeleriyle gerçek evrensel solu ve sağı boşa çıkarmıştır. Türk-İslam ideolojisini ya da Kemalizm'i bize hem sağ ve hem de sol olarak yutturuyorlar.  

  Prof. İ. Doğan dışında kalan bir çok Alevi kurumlarının durumları da pek iç açıcı değildir. Bunların bir kısmı Mustafa Kemal’in Hz.Ali’nin ikinci yüzü olduğunu söylemek suretiyle bu kokuşmuş düzeni Alevi halkına yutturmaya çalışıyorlar.

  Anlaşıldığı üzere, bu düzen halkın inandığı tüm kutsal değerleri ne varsa hepsini kendini yaşatmak için hilebazlıkla kullanmaktadır.

  Sağdan, soldan, Dersimlilerin, Alevilerin ve Kemalistlerin bana kızmalarına gerek yok. Esasen bu yazdıklarım gözlemlerime dayanarak yaptığım bir tespittir. Yanlışlığı veya doğruluğu hususunda değerlendirmeyi okuyucunun takdirine bırakıyorum.    

  NOT-1: Sayıları çok az da olsa bazı Demokrat Kemalistleri, düzen karşıtı demokratik Alevi kurumlarını, emekten ve özgürlükten yana olan tüm Marksist-sosyalist-devrimci solcuları tenzih ederim.

  NOT-2: Bazı okuyucuların bana kızdıklarını ve hemen mesaj yazacaklarını sanıyorum. Küfür ve hakaret içermemesi koşuluyla bu okuyucuların tüm mesajları makalenin altına eklenecektir.

  27.09.2010

  Mustafa Elveren

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  E-POSTA İLE GELEN ELEŞTİRİLER VE YORUMLAR

  Sayın Elveren,
  Ağzına, yüreğine sağlık yazdıklarına katılıyorum.
  Onlar silahsız, maaşsız koruculuk yaparlar kurdukları mekanlarda.
  Lafla saatbaşı devrim yaparlar. Ezici çoğunluğu Alevi ve Kürddürler.
  Kimliğini inkâr etmek için de "biz dünyalıyız" derler. Sanki "dünyalı" olmayan başka canlılar var...
  Saygılarımla

  ALİ COŞKUN

  --------------------------------------------------------------------------------------------

  Hocam bu makalenizde ele aldiğiniz elestirilere tamamen katiliyorum..
  Hatice arkadaşin da dediği gibi elestiri konusunda eksikler var fazlası yok
  Dersim insani bildiğimiz Dersim li degil artik. Yozlasma çok..
  Selam saygilarimla

  Aydın COŞKUN
   

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------

  degerli dost.gomanweb.sistesini hep takip eder sizlerin ve degerli arastirmaci yazarlarin köse makalelerini okurum bastan boylesi zengin icerige sahip bir site hazirladiginiz icin emegi gecen tum doslara tekur ederim.konumuza gelince dersimlen ilgili yazinizin aynen kabuleniyorum altini ciziyorum.son kac senedir aleviliklen ilgili guzel seylerin tartisilmasiylan birlikten.gitikce amac dogruda olsa yontemde yanlisliklarin oldugu bir gercektir.isin garip tarafi sol cevreler adeta solculugu unutup alevi cevre ve derneklerinde parca toplama isine giristikleri.alevi sorununu sulandirdiklari.esas yapacaklarini ikinci plana yitikleri bir gercektir bunun acik örnegi gectigimiz gunlerden  yeni yamali anayasa icin yapilan refarandumda ki tutumlaridir.arti dikatimi ceken husus bu cevrelerin elestiri kaldiramadiklaridir bende bir solcuyum ama özgürlük mucadelesine gönül vermis bir alevi solcuyum.alevi arastirmacilara gelince gercekten halen cesur bir durus sahibi degiler hep birilerin gözüne bakarak yazi yaziyorlar daha gercekci daha hakikate yakin daha real davrana bilirler.alevi kitlesi aydindir meselelere aciktir tartismalara yatkindir.hep ayni tekerlemeleri tekrarlamaylan alevilik özüne kavusacagina inanmiyorum.muhtis bir kavram kirliligi.muhtis bir asimleli dil.ve kafa karisikligi mevcuttur bunu gidermenin yolu alevi halkina tarihi gercekleri yasanmis olaylari bilimsel tespileri aktarmaklan mumkundur.dönüp dolasip aleviligi islamin bir kolu bir devami.veya kuyrugu yapmak ataturk ve bektasiylen birlestirmek bence alevilige yapilacak en boyuk haksizliktir guzelim alevilik kültürünü kirletmektir.sunni kesim icin gülen ne ise nasil bir tarikatci ise bence izzetinde göbekten sisteme bagli dugu sömürüsü yapan bazi ataturkcu alevilerin tarikatcisidir.canlinin dogasinda su vardir beslendigi yere baglanmak ve hizmet etmek izzetinde  bu mevcutur.herke bir ali nin arkasina saklaniyor ama kimse gercek ali yi tanimiyor tanimakta istemiyor sistemde bu ali den razi alevilerde bu ali de razi.umarim hakikatleri gölgelemeye kimsenin gücü yetmiyecek guzelim alevi yolu alevi aski alevi kültürü emin elerin sayesinde hak etigi gibi yasatilacaktir.saygilarimlan.

  MEHMET ÖZDEMİR / İSVİÇRE

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Uzun süredir, yazılarını takip ediyorum. Olaylara bakışın ve yorumların objektif ve yerindedir.
  Seni kutluyorum. Saygı ve sevgi ile...

  MAHMUT EMİN AVCI

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   

  Güzel bir yazı. Tebrik ederim.

  İyi çalışmalar...

  SERKAN ENGİN

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Mustafa Hocam,
   
  Diğer okuyucularında okuyacağını düşünerek size yazıyorum.
   
  Çünkü özeleştiri yapma ve aydınlanma isteğinizin olmadığınız kanaatine sahibim.
   
  Referandumda boykot oyları evetlerden gitti. Daha da kötüsü Dersim %85 katılım ve %85 hayır dedi.
   
  Eğer hayır çıksaydı Kürdistan kasapları Ergenekon'dan yargılananlar hemen çıkarılacaklardı.
   
  12 Eylül Asker Anayasasına da asla dokunulamayacaktı. MHP ve CHP yani Ergenekon iktidarının da önü açılacaktı.
   
  Tartışmayı önce bu konulardan başlatalım.
   
  Tarihi bir dönemeçten geçerken aleviler nasıl davrandı? Alevilerde Kürt'lük mü yoksa Kemalistlik mi egemen ?
   
  Bu lanetli gerçeklikle öncelikle yüzleşelim ve özeleştirimizi yapalım.
   
  Sağlık ve başarı dileklerimle.
   
  Dr.Ali GÜN

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Sevgili hocam, ( sol,Dersim ve Alevi örgütleri ) adlı yazınızı okudum,Gerçekler acı, doğru söylüyeni dokuz köyden kovarlarmış bunu biliyorsunuz. Sizin gibilerde azınlıkta olduğu için bizlerinde sizlerden çok öğreneceğimiz olduğundan  onuncu köyde hepimiz de umarım bir gün buluşuruz. Yeter ki yalnız kalsakta doğruları söylemeye ve yazmaya devam edelim.Sizin de söylediğiniz gibi eleştiri insanı geliştirir yeterki iyi niyet ve dürüstçe olsun art niyet ve ön yargılı olmasın. Yazılanlara gelince ; bu yazının neresini eleştirecekler söylermisiniz? söylenenler bizzat bizler tarafından senelerce yaşanmış ve halada yaşamaktayız yalanmı? Hatta siz az bile yazmışsınız.Senelerce sözlü olarak derneklerde ben şahsıma bunun mücadelesini veriyorum.Adam hem marksiz hemde en gerici aşiret kafalı. Şimdi isim vermek istemiyorum ama  verebilirimde. Adam Mustafa Kemal;e küfrediyor ama en gerici şıeh Sait;i savunuyor, hemde marksizm adına.Adam hem Marksiz, ateist hemde dinci  lütfen ; bunlar nasıl oluyor?Adamlar hem evrenselliği savunuyor ama bakıyorsunuz milliyetçiliğin en koyusu? Bunların hepsinide gerçekten nasıl birlikte bir arada tutabiliyorlar  şaşıp kalıyorsun!!
  Sevgili hocam çok,çok az bile yazmışsınız,Adam kadın haklarını savunuyor, ama karşısına bilinçli bir bayan geldiği zaman fıttırıyor,!! nerde ise; kafayı yiyecek. !!! İşte böyle bizim Marksizlerimiz,ve çok üzgünüm Dersimlileri çok sevmeme rağmen çoğuda gerçekten Dersimli.Senelerim onlarla geçti, nerde ise kendimi dersimli göreceğim.  Benim bu eleştirim bütün dersimlilere ve iyi niyetli gerçekten inanmış devrimcilere değil  ne yazıkki çoğunluk böyle.. Böylelerinin yeride çok acı  toplumun içinde rağbet görüyor bu da beni çileden çıkarıyor. Adam resmen küfür ediyor  ve küfür ettiği adamı görünce hemde  küfür ettiği adamın yanında onunla sarmaş dolaş hiç utanma ,sıkılma yok.Bu ne biçim insanlık bu ne biçim sosyalistlik,bu ne biçim Kemalistlik anlamadım gitti. Samimi söylüyorum böylesi insanların yüzünden ölümüne savunduğum mücadelemden ayrıldım ve soğudum.Bu yozlaşmış iki yüzlü, riyakar  kişilerle ne kadır yola gidibilirsiniz?  Noktasından, virgülüne kadar destekliyor ,katılıyor, kaleminize kuvvet diyor esenlikler diliyorum sevgili hocam.
  Kendinize iyi bakın.
  Selamlar
  HATİCE KIZILYILDIZ

  27.09.2010 / Gomanweb

  ___________________________________________________________________________________________________________________

  Bana göre aleviler asla ve asla kürt olamazlar ve kürtlüğü kabul etmezler. Kürtler kendini kandırmasın.
  Sayın Dr. Gün şu gerçektirki her alevinin evinde Mustafa Kemal ATATÜRK'ün resmi asılıdır.
  Asla ve asla bir Şeyh Sait'in ya da benzerlerinin resmi asılı değildir ve yine bana göre asla asılı olmayacaktır.
  Hiç bir alevi PKK yandaşı değildir.
  Hiç bir alevi ülkenin bölünmesi yani Katalunya örneği  yanlısı değildir.
  Aleviler gerektiğinde kürtlerin değil Türklerin yanında yer alırlar.
  Bu gerçeği kürt demagoglarda bilmekte, işlerine geldiği için alevileri kerhen de olsa desteklediklerini dile getirmektedirler.
  Ermeni destekçisi kürt yazarlar yazdıklarını dönüp bir okusunlar.
  Hiç bir alevi ermeni destekçisi değildir.
  Aleviler üniter devlet yapısından ve Türk bayrağından asla vaz geçmezler.
  Kendiniz pişirip kendiniz yemeyin.
  Eğer aleviler kürt demegogların dediklerini yapmış olsalardı Tunceli ilinde seçimi boykot ederlerdi.
  Bu gerçeği görün ve eleştirilerinizi yaparken bu gerçekleri unutmayın.
  Alevi insanı adına ve alevilerin ne istediklerini bilerek yazın çizin.
  Dört duvar arasında sıkışıp kalanlar ve halkın içine çıkmayanlar bu gerçekleri bilemezler.
  Aleviler aydınlanmadan yanadır.
  Aleviler Cumhuriyetten yanadır.
  Aleviler çağdaşlaşmadan yanadır.
  Aleviler eline silah alıp asla dağa çıkmazlar.
  Aleviler hukukun üstünlüğüne inanırlar.
  Aleviler devletine milletine bağlı insanlardır.
  Alevi dernek ve federasyonlarının söyledikleri alevileri bağlamaz.
  Aleviler kendi düşüncelerine göre ve hukuk içinde haklarını ararlar.
  Aslında yazacak çok şey var.
  Kendine hem kürt, hem alevi, hem kominist yakıştırmasını uygun görenler bunu anlayamazlar.
  En önemlisi aleviler asla takiyye yapmazlar.
  Bu yorumum karşısında kimilerinin kızıp klavyenin tuşlarını dövmeye başladıklarını görürü gibi oluyorum.
  Yorumlarınızı küfür ve hakaret olmadan insani duyguları ve eleştiri gerçeğini unutmadan yapacağınıza olan inancım tamdır.
  Tıpkı Sayın Mustafa Elveren'in dediği gibi.
  Saygılar.

  HÜSEYİN GÜZEL

  -------------------------------------------------------

  NOT: Bu yazı 27.09.2010 tarihinde eski GOMANWEB sitesinde yayınlanmıştır.

   

  Pin It

  RESİM GALERİSİ