• Dini Törensiz Defin Vasiyeti! Değerli arkadaşlar.. "Dinsiz yaşayıp Dinsiz defnedilen" kaç aydınımız var? Bildiğim kadarıyla, yurtdışında ölmüş olan Nazım Hikmet ve benzeri sürgün ölümlerini dışarda tutarsak, koca memlekette Aziz Nesin dışında sözü ile eylemi tutarlı bir insan çıkmamış gib...

  Devamı

 • ATATÜRK VE ÇAĞDAŞLIK

  MUSTAFA ELVEREN*

  Resmi ideoloji savunucuları; İslam Peygamberi Muhammed Mustafa’nın çok büyük bir din önderi olduğunu söylüyorlar. Ayni şekilde TC kurucusu Mustafa Kemal’in de büyük bir devlet ve fikir adamı olduğunu bu güne kadar hep söylenmektedir. O nedenle Türkiye’de, Muhammed Mustafa ile Mustafa Kemal’i birbirinden ayrı tutmak doğru değildir.

  Bugün ülkemizde başta eğitim konusu olmak üzere, birçok alandaki sorunlara ya Mustafa Kemal’e ya da Muhammed Mustafa’ya göre çözümler üretmeye çalışıldığını görmekteyiz.

  Türkiye’de; Takunyacı dincilerle postalcı milliyetçiler arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü her ikisinin ortak paydası aynıdır. Biri Türkçü-İslamcı, diğeri de İslamcı Türkçü

  Bunların yok birbirinden farkı. Hepsi de “vatan-millet-İslam-Atatürkçülük” kavramlarını kendi çıkarlarına uygun şekilde kullanıyorlar.

  Biri başında kalpak ayağında postal, diğeri de başında takke ayağında takunya vardır. Kendi içlerinde herhangi bir çelişki meydana geldiği zamanlarda ise, danışıklı dövüşürler.

  Resmi ideoloji, Kendi dışındaki ırkları ve inançları kendisine benzetmeye çalışmıştır. Kendisine benzetemediği ırkları ve inançları hep yok saymıştır.

  Kemalistler; Atatürk’e yapılan saygısızlığa, Atatürk resmini sahiplendikleri kadar; evrensel değerlere, insan haklarına ve demokratik hukuk normlarına sahip çıksalardı, işte o zaman Atatürk’ün hedeflediği çağdaşlık seviyesini yakalayabilirlerdi.

  / 21.09.2023

   

  (*Em. Öğrt.)

   

  Pin It

  RESİM GALERİSİ